Oddział szpitalny leczenia uzależnień w Katowicach - Logo Specjalistyczny Zakład Usług Medycznych sp. z o.o. zobacz profil Medics na facebook
zobacz profil Medics na facebook

prywatna izba wytrzeźwień

alkoholizm leczenie

kobiecy alkoholizm

Skaliste góry pokryte śniegiem

następny poprzedni
MENU GŁÓWNE

Jak dojechać?

Najczęściej zadawane pytania

Tu znajdą Państwo odpowiedzi na pytania, które najczęściej słyszymy od naszych pacjentów lub ich rodzin

Odwaga

Odwaga jest cechą, bez której nikt nigdy nie osiągnąłby niczego wielkiego. A walka z własnymi słabościami wymaga dużej odwagi. Przede wsystkim jest ona potrzebna, by przed samym sobą przyznać się, że mamy problem. W kolejnym kroku w próbie, często niejednej, walki ze słabościami i uzależnieniami. Trzeba miec odwagę, by walczyć o siebie, swoje zdrowie, szczęście, a także szczęście swojej rodziny i swojego domu. Codziennie spotykamy takich odważnych ludzi i robimy wszystko co możemy, aby tę odwage szanowac i wspierać. Bo odważni ludzie zasługują na duże wsparcie w dążeniu do celu. Właśnie takie wsparcie znajdziecie w naszym ośrodku. Zapraszamy już dziś.

Co jest podstawą leczenia alkohlizmu?

Każdy przycholog, a także lekarz zgodnie twierdzi, że sztuką skutecznego leczenia jest najsampierw i przede wszystkim chęć pacjenta. Nie inaczej dzieje się w przypadku uzależnienia, które jest przecież taką samą chorobą jak inne. A może nawet gorszą, bo to choroba czająca się w psychice osoby uzależnionej. Dlatego pierwszy krok jest jednocześnie krokiem największym. Ten krok to uświadomienie sobie własnej słabości i konsekwencji zarówno dla chorego jak również dla bliskich. Ten pierwszy krok pozwala przyznać się przed samym sobą, że potrzebujemy pomocy. Proces, który ma miejsce w kolejnych dniach, tygodniach miesiącach i latach, jest ważny, ale jest także efektem odwagi, jaką musi mieć osoba, chcąca walczyć ze swoją słabością. Jesli jestes na naszej stronie i czytasz ten tekst pamiętaj - każda, nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku...

Czym jest współuzależnienie i jaki jest mechanizm jego powstawania?

Współuzależnienie, to w zależności od wybranej definicji, albo poważne zaburzenie osobowości, do którego dochodzi u osoby żyjącej razem z alkoholikiem, albo wyuczony wzorzec zachowań takiej osoby, również podyktowany codziennymi czynnościami. Coraz częściej zjawisko to uznaje się za osobną jednostkę chorobową rozwijającą się u osób, które same nie sięgają po alkohol, ale fakt istnienia nadmiernej ilości alkoholu w ich otoczeniu zmienia sposób ich zachowania i reagowania na różne sytuacje w nie mniejszym stopniu. Dlatego leczenie uzależnień przeradza się w proces, któremu poddawany jest sam uzależniony oraz osoby z jego najbliższego otoczenia.

>>> czytaj więcej

Czym jest esperal i wszywki?

Esperal to nazwa produktu medycznego zawierającego w składzie substancję aktywną, która jest wykorzystywana w leczeniu alkoholizmu. Esperal najczęściej stosowan jest w formie wszywek aplikowanych w okolicy pośladkowej. Wszywki z Esperalu powodują, że osoba, która konsumuje alkohol odczuwa niezwykle silnie nieprzyjemne dolegliwości. Esperal blokuje bowiem metabolizm alkoholu jako takiego. W wielu przypadkach wszywki z Esperalu pozwalają pracować nad silną wolą i psychiką osoby chorej na alkoholiz. Działa on na zasadzie blokady. Osoba z wszytym esperalem myśli "nie mogę pić, więc może nie muszę". Ten mechanizm wspiera silną wolę i jeśli ze strony alkoholika jest choć odrobina woli na rzucenie nałogu to esperal - wraz z dolegliwościami, jakie wywołuje - może skutecznie w walce z chorobą alkoholową pomóc.

Jak działa Esperal? W duzym uproszczeniu blokuje enzym, który odpowiada za metabolizm alkoholu. Powoduje to uczucie wielokrotnie mocniejsze niż potężny kac. Są one na tyle mocne, że wszycie esperalu powinno być poprzedzone profesjonalnym wywiadem i pod kontrolą lekarza. Zabieg najczęściej wykonuje chirurg a całość jest wykonywana pod miejscowym znieczuleniem.

Czy alkoholizm może być genetyczny i pokoleniowy?

To dwa odrębne pytania. Warto miec na uwadze, że dzieci, które obserwują pijanego ojca lub matkę i sytuacje, które taki stan rzeczy generuje z całą pewnością stają się ofiarami patologii alkoholizmu we własnym domu. Widzą wzorce, które nigdy nie powinny się pojawić, uczą się błędnych założeń, że jedynym sposobem na rozwiązanie problemów jest alkohol. A nastepnie w dorosłym życiu powielają te patologiczne schematy. Zatem alkoholizm jest z całą pewnością chorobą, która może miec charakter pokoleniowy.

Najnowsze badania pozwalają również sądzić, że jeśli matka w ciąży piła alkohol, lub oboje rodziców naduzywali środków psychoaktywnych w okolicach terminu spłodzenia dziecka istnieje spore ryzyko, że płód od pierwszych dni kształtowania się może być obciążony wadami, które wpłyną na zdecydowanie większa skłonność do alkoholizmu. Zdecydowanie odradzamy jakiekolwiek bliższe związki z alkoholem i osobami nadużywającymi tego środka, gdy myślimy o dziecku, gdy mamy dziecko w domu. Pamiętajmy, że dziecko zawsze obserwuje rodziców i to od nich uczy się norm i zachowań. Nie zawiedź go!

Czym jest choroba alkoholowa?

Spożywanie zazwyczaj w dużych dawkach alkoholu przez alkoholika jest spowodowane przymusem o charakterze psychicznym i somatycznym, i nie podlega jego woli, jednak możliwe jest jego powstrzymanie i utrzymanie abstynencji.

Przewlekły alkoholizm prowadzi do chorób psychicznych, ciężkich schorzeń wątroby, nerek, żołądka, serca itd. Zwiększa przestępczość, sprzyja szerzeniu się chorób wenerycznych i ujemnie wpływa na potomstwo. Nadużywanie alkoholu jest powodem powstawania problemów w rodzinach oraz ich rozpadu.

Alkoholizm to także problem społeczny – zwykle cierpi nie tylko sam uzależniony ale także jego rodzina, najbliżsi i sąsiedzi

Alkoholik rujnuje swoje relacje z ludźmi na wielu płaszczyznach. Generuje on zaburzenia życia rodzinnego – 94%, problemy w kontaktach z ludźmi – 84% a także (a może przede wsystkim) problemy finansowe – 82%. Bardzo niebezpiecznym efektem choroby alkoholowej jest przemoc wobec bliskich – 57%, a co za tym idzie problemy z prawem (karalność) – 51%. W Polsce 78 procent zabójstw popełnianych jest po alkoholu.

Proces zdrowienia z choroby alkoholowej jest bardzo trudny i skomplikowany, uzależniony przede wszystkim od chęci i dobrej woli zainteresowanego. W naszym ośrodku leczenia uzależnień dokładamy wszelkich starań, aby przyczynić sie do ograniczenia lub całkowitego wyleczenia choroby alkoholowej.

Czy alkoholizm można leczyć?

Tak. Alkohol to środek psychoaktywny, co oznacza, że czyni spustoszenie nie tylko fizyczne ale przede wszystkim wpływa na psychikę osoby uzależnionej. I to przede wszystkim od jej motywacji i chęci podjęcia leczenia jest uzależniony sukces w leczeniu z alkoholizmu. Jest to proces długotrwały, czasami trwa całe życie. Wymaga zmiany wielu nawyków oraz szczerości i odwagi wobec siebie. Podstawą leczenia choroby alkoholowej nie są tylko środki farmakologiczne ale przede wszytkim terapia pschologiczna, spotkania z psychologiem, a w skrajnych przypadkach z psychiatrą.

Często leczenie odbywa się wielokierunkowo, bywa, że niezbedna jest zmiana otoczenia i mocne wsparcie rodziny i bliskich dla osoby zmagającej sie z chorobą. Jak w przypadku wielu chorób o podłożu psychologicznym leczenie musi rozpocząć się od chęci i przy udziale świadomości problemu samego zainteresowanego.

W naszym zakładzie Leczenia Uzależnień Medics dokładamy wszelkich starań, aby prowadzone przez nas terapie były maksymalnie skuteczne i doprowadzały i do jak najlepszych efektów

Czy alkoholizm to problem ludzi dorosłych?

Alkoholizm może dotknąć każdego. Młodzi ludzie także mogą stać sie alkoholikami. Sprzyja temu chęć przynależności do grupy rówieśniczej, uczestniczenie w młodzieżowych imprezach, a także wiele okazji i miejsc, w których sprzedawany jest alkohol i kojarzony z zabawą. Osoby młode nie potrafiące realnie ocenić swoich możliwości metabolizowania alkoholu często przesadzają z jego ilością i czyniąc tak wielokronie stają sie osobami uzaleznionymi od tego środka. Bardzo niebezpiecznym jest fakt, że w polskiej kulturze młode osoby odmawiające alkoholu czesto nie sa akceptowane przez grono znajomych z uczelni lub pracy.

Jednak nawet dzieci mogą miec problem z alkoholem. Najmłodszym klientem w polskich izbach wytrzeźwień był pięcioletni chłopiec, u którego stwierdzono 1,4 promila alkoholu. Pewna 17 - letnia dziewczyna z Warszawy była w izbie wytrzeźwień 20 razy w ciągu jednego roku.
Natomiast najstarszym klientem w Izbie Wytrzeźwień w Warszawie przy ulicy Kolskiej był 86 - letni mężczyzna. Najstarsza kobieta miała 61 lat.

Kto może nazywać się alkoholikiem?

Najczęściej alkoholizm jest efektem innego, głębokiego problemu psychologicznego. Alkoholik często w taki sposób próbuje radzić sobie z obciążeniem psychicznym nie rozumiejąc, że alkohol tylko ten stan pogłębia.

Kim jest alkocholikl? Alkoholikiem jest osoba, która na skutek skomplikowanych procesów psychicznych i fizycznych straciła umiejętność trafnego przewidywania momentu, w którym utraci kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu. I to właśnie brak zdolności ocenienia tego progu jest jednym z ważnych kryteriów definiujących osobę z problemem alkoholowym

Czy alkoholizm jest chorobą śmiertelną?

Nie leczony alkoholizm to choroba, która z całą pewnością zagraża życiu osoby chorej. Bez leczenia alkoholik żyje mniej więcej o 10-15 lat krócej, niż osoby nie obciążone tym problemem.

Ponadto alkoholicy często giną śmiercią tragiczną w wypadkach samochodowych, śmiercią samobójczą, lub w efekcie utonięcia. Brak umiejętności panowania nad własnymi emocjami oraz błędna ocena własnej siły często również doprowadza do śmiertelnych w skutkach urazów. Alkohol, jak każda substancja toksyczna, jest trucizną, która uszkadza narządy wewnetrzne, czyniąc spustoszenie w organizmie osoby uzależnionej, co bez wątpienia pozwala nazwac alkoholików grupą podwyższonego ryzyka i prowadzić do wielu zaburzeń działania organizmu, w tym śmierci.

Czym różni sie odtrucie alkoholowe od detoksu?

Odtrucie alkoholowe to zespół działań, których celem jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań, do których może dojść w okresie trzeźwienia (padaczka, majaczenie). Osoby nietrzeźwe powinny być leczone w szpitalu, natomiast trzeźwiejące - poddawane detoksykacji.

>>> czytaj więcej

Szybki kontakt

Pola oznaczone * są wymagane.

Medics w mediach

Medics na Facebook

Medics na YouTube

Akceptujemy płatności kartą

Płatność kartami

alkomaty alkoholizm śląsk

Skaliste góry pokryte śniegiem Nasza strona korzysta ze zdjęć
Pana Dariusza Krakowiaka

Ta strona używa plików cookies. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody prosimy o opuszczenie strony.

Pracujemy całą dobę. Zapraszamy wszystkie osoby, które czują, że potrzebują pomocy w przezwyciężeniu uzależnienia od alkoholu i nie tylko

 

Specjalistyczny Zakład Usług Medycznych Sp. z o.o.

ul.
Moniuszki 19
,
41-200
Sosnowiec

tel.
32 307 58 57
CAŁODOBOWY
e-mail:
info@medics24.pl

 

zobacz profil Medics na facebook

Specjalistyczny Zakład Usług Medycznych Sp. z o.o. MEDICS
Sosnowiec ul. Moniuszki 19
tel. 32 307 58 57 CAŁODOBOWY
e-mail: info@medics24.pl