Proces odtrucia alkoholowego
Walka z uzależnieniem od alkoholu jest długa i trudna, nikt jednak nie musi obawiać się, że jest z góry skazany na niepowodzenie. Jednym z jej pierwszych etapów jest otrucie alkoholowe znane też jako detoks, warto więc dowiedzieć się więcej na temat tego procesu.
Gdzie na odtrucie alkoholowe?
Najbardziej popularnymi miejscami, w których można otruć organizm, są Ośrodki Terapii Uzależnień i znajdujące się w nich oddziały detoksykacyjne. Ostatnie lata są jednak również okresem, w którym wzrasta zainteresowaniu odtruwaniem w warunkach domowych. Nie jest to bowiem właściwą droga w procesie odtrucia ze względu na występujące objawy odstawienia:
- padaczka
- omamy
- utrata kontaktu logicznego
- zatrzymanie krążenia
Dlatego odtrucie alkoholowe należy przeprowadzić w warunkach szpitalnych jakie oferuje nasz oddział detoksykacji i leczenia zespołów abstynencyjnych.
Jak przebiega odtrucie alkoholowe?
Detoksykacja znana też jako odtrucie alkoholowe jest procesem bezpiecznym dla organizmu i zawsze poprzedzonym oceną tego, w jakim stanie znajduje się pacjent. Diagnostyka pozwala na ocenę tego, jak zaawansowana jest choroba alkoholowa i jakie etapy należy podjąć, aby oczyścić organizm.
W kolejnych etapach mamy więc do czynienia z eliminacją z krwioobiegu substancji aktywnych i szkodliwych, a także z uzupełnieniem witamin i minerałów, których zwykle brakuje w organizmie osoby uzależnionej. Konieczne staje się też przywrócenie równowagi w gospodarce wodno-elektrolitowej.
W trakcie detoksykacji pacjent otrzymuje zarówno płyny, jak i leki. Te ostatnie pozwalają na obniżenie ryzyka wystąpienia powikłań będących naturalną konsekwencją odstawienia alkoholu.
Odtrucie alkoholowe i co dalej?
To właśnie po detoksykacji rozpoczyna się trudna droga pacjenta do odzyskania zdrowia. Dziś już w Ośrodku Terapii Uzależnień sugeruje mu się podjęcie dalszych kroków dostosowanych do stanu, w jakim się znajduje i etapu choroby alkoholowej, który jest dla niego charakterystyczny. Najczęściej zaleca się współpracę nie tylko z lekarzem troszczącym się o stan jego organizmu, ale i z psychologiem, jedną z najlepszych jest przy tym terapia behawioralno-poznawcza.