Leczenie alkoholizmu
Uzależnienie alkoholowe dotyka według danych Ministerstwa Zdrowia nawet dwanaście procent dorosłych Polaków, a oficjalnie zdiagnozowanych alkoholików jest wśród pełnoletnich mieszkańców naszego kraju około dwóch procent. To w porównaniu z Europą Zachodnią, wskaźniki niezwykle wysokie i niepokojące. Dlatego tak ważna jest dziś walka z uzależnieniem.
Długotrwałe leczenie uzależnienia
Leczenie alkoholizmu to proces długotrwały i specyficzny. Przede wszystkim pacjent musi uświadomić sobie konieczność podjęcia terapii. Konsekwencje picia muszą stać się na tyle dotkliwe, że stają się powoli nie do udźwignięcia. Zazwyczaj niestety ta refleksja przychodzi wtedy, kiedy straty w naszym życiu spowodowane przez alkohol są olbrzymie, a czasami wręcz nie do nadrobienia. Niemniej decyzja o leczeniu może być w sensie jego efektywności i skuteczności, podjęta tylko i wyłącznie przez samego zainteresowanego.
Walka z uzależnieniem
Zazwyczaj cykl ten wygląda tak, że na początku pacjent słyszy diagnozę, że jest uzależniony od alkoholu. Po niej następuje uświadomienie sobie jakie konsekwencje powoduje spożywaniu alkoholu i co dana osoba traci na tym, że pije. Tu zaczyna się praca nad naturą uzależnienia i dojście do przyczyn, dla których pacjent zdecydował się sięgnąć po alkohol i robi to w sposób niekontrolowany i niepohamowany. Mogą to być nieprzepracowane problemy z wcześniejszego życia, frustracje, stres, braki, kompleksy i tysiące innych potrzeb, których nie umiemy zrealizować lub „zapomnieć” w inny sposób, niż poprzez upijanie się.
Nauka asertywności przy uzależnieniu
Dopiero po uzmysłowieniu sobie, gdzie leży przyczyna problemu, pacjent jest w stanie przejść do nauki asertywności wobec głodu alkoholowego i pokus. To niezwykle długotrwały proces, podczas którego uzależniony musi nauczyć się kontrolować swoje reakcji i dowiedzieć, jak mówić nie wobec wszechobecnego i dostępnego alkoholu. Ten etap powiązany jest z akceptacją choroby i uzmysłowieniu sobie, że już do końca życia ten alkoholizm będzie w nas tkwił. Ostatecznie należy przygotować uzależnioną osobę do funkcjonowania po zakończeniu terapii. Nie tylko wyposażyć go w narzędzia, które pozwolą mu żyć normalnie bez konieczności picia, ale też zapewnić wsparcie i ukształtować najbliższą mu rzeczywistość.